|
Відповідно до п. 1.2 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ від 31.07.1996 № 28 (у редакції постанови НКРЕ від 22.08.2002 № 928) (далі – Правила), угода двох сторін (електропередавальна організація (основний споживач) та замовник), яка встановлює зміст та регулює правовідносини між сторонами під час отримання та виконання технічних умов електропостачання визначається як договір про приєднання. Умови приєднання електроустановок замовника до електричної мережі електропередавальної організації визначені в другому розділі Правил.
Пунктом 2.13 Правил передбачено, що після оплати вартості видачі технічних умов замовник отримує для підписання договір про приєднання до електричних мереж (додаток 4 до Правил). У разі відмови замовника від укладання договору про приєднання отримані замовником технічні умови втрачають чинність.
В договорі про приєднання обумовлюються організаційні, технічні і фінансові умови, які стосуються приєднання та підключення електроустановок споживача до електричної мережі, належність за правом власності електроустановок, які будуть реконструйовані або побудовані, термін виконання приєднання, умови взаємної відповідальності сторін договору в процесі приєднання, умови тимчасового використання електричної енергії для здійснення будівництва, реконструкції, тощо (п. 2.14 Правил).
Згідно пункту 2.23 Правил об’єкти (ділянки) електромереж, що були власністю електропередавальної організації (основного споживача), після реконструкції їх замовником на виконання вимог отриманих технічних умов передаються електропередавальній організації (основному споживачу) з дотриманням вимог законодавства України. Ця умова має бути передбачена в договорі про приєднання.
Одночасно слід звернути увагу на те, що відповідно до положень глави 23 Цивільного кодексу України право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб визнається правом власності. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Статтею 761 Цивільного кодексу України визначено, що власник речі або особа, якій належать майнові права має право передати майно у найм (оренду).
З огляду на вищенаведене, та згідно статті 67 Господарського кодексу України, відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності, здійснюються на основі договорів. Підприємства вільні у виборі предмета договору, визначенні зобов’язань, інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України.
Крім того, відповідно до частини першої статті 139 Господарського кодексу України майном у сфері господарювання визнається сукупність речей та інших цінностей (включаючи нематеріальні активи), які мають вартісне визначення, виробляються чи використовуються у діяльності суб'єктів господарювання та відображаються в їх балансі або враховуються в інших передбачених законом формах обліку майна цих суб'єктів.
Відповідно до частини першої статті 140 Господарського кодексу України джерелами формування майна суб'єктів господарювання є: грошові та матеріальні внески засновників; доходи від реалізації продукції (робіт, послуг); доходи від цінних паперів; капітальні вкладення і дотації з бюджетів; надходження від продажу (здачі в оренду) майнових об'єктів (комплексів), що належать їм, придбання майна інших суб'єктів; кредити банків та інших кредиторів; безоплатні та благодійні внески, пожертвування організацій і громадян; інші джерела, не заборонені законом.
Таким чином, після реконструкції підстанції, придбане та змонтоване за кошти замовника обладнання буде належати замовнику за ознакою права власності. В подальшому рішення щодо використання цього майна має приймати власник. За рішенням власника майно може бути передане на баланс електропередавальної організації за договором дарування або договором купівлі-продажу, або передане в користування електропередавальній організації за договором оренди.
|