|
Згідно із статтею 16 Закону України „Про метрологію та метрологічну діяльність” від 11.02.98 №113/98-ВР державний метрологічний нагляд стосовно засобів вимірювальної техніки поширюється на вимірювання, результати яких використовуються під час обліку енергетичних і матеріальних ресурсів (електричної і теплової енергії, газу, води, нафтопродуктів тощо).
Засоби вимірювальної техніки, на які поширюється державний метрологічний нагляд, дозволяється застосовувати, випускати з виробництва, ремонту та у продаж і видавати напрокат лише за умови, якщо вони пройшли повірку або державну метрологічну атестацію (пункт 2 статті 9 Закону).
Повірка засобів вимірювальної техніки – встановлення придатності засобів вимірювальної техніки, на які поширюється державний метрологічний нагляд, до застосування на підставі результатів контролю їхніх метрологічних характеристик (стаття 1 Закону).
Вхідний контроль та організація його проведення зорієнтовані, перш за все, на лічильники, які надходять безпосередньо від постачальника (виробника) на склад одержувача – підприємства з газопостачання і газифікації, а метою проведення вхідного контролю є попередження надходження на об’єкти експлуатації дефектних лічильників або лічильників, які не відповідають діючим стандартам і технічним умовам, кресленням, зразкам, маркуванню, супровідній документації, а також спеціальним вимогам, передбаченим договором (контрактом) на поставку (закупівлю) лічильників, в тому числі до комплектності поставки.
Засоби вимірювальної техніки, призначені для серійного виробництва або для ввезення на територію України партіями, підлягають державним приймальним та контрольним випробуванням з метою затвердження типів цих засобів або контролю їх відповідності затвердженим типам і обов’язковим вимогам нормативних документів із метрології (зокрема, ДСТУ 3336-96 „Лічильники газу побутові. Загальні технічні вимоги”). Затверджені типи засобів вимірювальної техніки заносяться Держспоживстандартом України до державного реєстру України (пункт 1 статті 16 Закону).
Таким чином відповідність лічильників діючим стандартам та технічним умовам має визначатися під час державних приймальних та контрольних випробувань, а не за результатами проведення вхідного контролю.
Разом з тим, згідно з ДСТУ 2681-94 „Метрологія. Терміни та визначення” (пункт 9.23) вибіркова повірка засобів вимірювальної техніки – повірка групи засобів вимірювальної техніки, що вибрані з партії встановленим чином, за результатами якої визначається придатність всієї партії. Тобто, проведення вхідного контролю фактично дублює проведення вибіркової повірки.
|