http://energoportal.net
Чи повинен постачальник електричної енергії за регульованим тарифом оплачувати споживачу за спільне використання мереж у разі надходження електричної енергії в електричні мережі постачальника від електроустановок споживача?
Згідно з абзацом першим та другим пункту 2.7 Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, затверджених постановою НКРЕ від 13.06.96 №15/1, ліцензіат повинен закуповувати електроенергію на Оптовому ринку електричної енергії України відповідно до умов його діяльності та здійснювати належне проведення розрахунків з оптовим постачальником електричної енергії, а також із суб'єктом підприємницької діяльності, що здійснює передачу належної ліцензіату електричної енергії, якщо електрична енергія поставляється мережами, які не є його власністю. Ліцензіат укладає договір купівлі-продажу електричної енергії з оптовим постачальником електричної енергії відповідно до договору, на підставі якого створюється оптовий ринок електричної енергії.
Тобто, у зв’язку з тим, що електрична енергія може передаватись виключно електричними мережами (електроустановками), які належать тим чи іншим суб’єктам господарської діяльності за ознакою права власності, перехід права власності безпосередньо на електричну енергію, як на товар, може відбуватись на тій чи іншій межі балансової належності електричних мереж відповідно до умов укладених договорів, при цьому витрати на утримання мереж якими здійснюється передача електроенергії має відшкодовувати власник товару.
Відповідно до пункту 1.2 Правил користування електричної енергії, затвердженими постановою НКРЕ від 31.07.96 №28 (далі – Правила), технологічні електричні мережі - електричні мережі, що належать основному споживачу і можуть бути використані для передачі електричної енергії для власного споживання та/або субспоживачам, а також для транзиту електричної енергії в мережі електропередавальної організації.
Згідно з пунктом 6.15 Правил у разі передачі електричної енергії послідовно мережами декількох суб'єктів господарювання договори про спільне використання технологічних електричних мереж (про технічне забезпечення електропостачання) укладаються безпосередньо між суб'єктами, які мають спільну межу балансової належності, і мають враховувати обсяги передачі електричної енергії наступному субспоживачу.
Третім абзацом пункту 7.19 Правил зазначено, що у разі використання постачальником електричної енергії мереж основного споживача або житлової організації для технічного забезпечення постачання електричної енергії населенню та/або субспоживачам відшкодування обґрунтованих витрат з утримання технологічних електричних мереж оплачується власнику цих мереж постачальником електричної енергії, у тарифах (цінах) якого передбачені необхідні статті витрат.
Таким чином, саме постачальник електричної енергії за регульованим тарифом повинен відшкодовувати основному споживачу обґрунтовані витрати на утримання технологічних електричних мереж відповідно до вимог пункту 7.20 Правил.
http://energoportal.net